AKA . ARAMA KURTARMA ARAŞTIRMA DERNEĞİ ( TÜRKİYE )

AKA

ARAMA KURTARMA ARAŞTIRMA DERNEĞİ

Marmara Depremi'nin hemen ardından örgütlenen AKA,
 Marmara Depremi'nde yakınlarını kaybeden, deprem sonrası arama kurtarma çalışmalarında ve yardım ekiplerinde görev almış gönüllülerden oluşan bir guruptur.

 AKA ağırlıkla mimar ve inşaat mühendislerinin oluşturduğu, yapı kimyası ve fiziği konusunda tecrübesini, kurtarma sırasındaki deneyimlerinin yanısıra; bilgilerini paylaşmayı, alınması gereken önlemleri belirlemeyi, arama ve kurtarma çalışmalarında etkin aletleri ve kullanımlarını araştırmayı, bu bilgileri eğitim çalışmaları ile tüm gönüllü guruplara aktarmayı, operasyon ekibi ile de arama ve kurtarma çalışmalarında görev almayı ilke edinmiştir. Eğitimler öncelikle trafik kazaları ve deprem sonrası kurtarma çalışmalarına göre programlanmıştır.

 Gelin deneyimlerinizi bizimle paylaşın. Gelin çocuklarımıza doğayla barış içinde bir gelecek hazırlayalım!, Enkaz çalışmasına katılanlar, Bilgili ve tecrübeli gönüllüler, Kurtarma araçları sahipleri, Sponsorluk desteği vermek isteyen yardımseverler, aka@aka-arama.org adresine e-posta'larınızı bekliyoruz!

HERKESİN YAPABİLECEĞİ BİR ŞEY VARDIR!!!

www.aka-arama.org

aka@aka-arama.org

NURETTİN ALİ BERKOL SOKAK NO:23 ERENKÖY-İSTANBUL 0216 360 10 10- 0216 357 44 77

fax: 0216 385 67 07

 Yurt içi ve Dışı  CEP TEL Operasyon: 0544 470 40 17 - 0544 470 40 02

 

 

 

 

*********************AKA***********************Bosch Arama ve Kurtarma Ekibi (BKE)

”Gönüllülüğümüz; amatör bir ruh ve profesyonel bir disiplin ile
insanların hayatını kurtarmaktır”

17 Ağustos 1999 tarihinde gerçekleşen Marmara Depremi’ nden sonra %95' i 1.derece deprem kuşağında bulunan Türkiye’de; toplumun afet bilincinin olmaması, afet sonrasında müdahale edebilecek yeterli sayıda organize ekibin bulunmayışı, mevcut ekiplerin donanımının ve teçhizatının yetersizliği gibi gerçekler su yüzüne çıkmıştır. Bu konular göz önüne alınarak, 21.09.1999 tarihinde gönüllü Bosch Bursa fabrikası çalışanları tarafından Bosch Arama ve Kurtarma Ekibi kurulmuştur.

Ekibin kuruluş amacı, Bursa Bosch fabrikaları içinde ve dışında meydana gelebilecek doğal afetlerde yardım gücü oluşturmak, hayat kurtarmak, acil durumlarda yardım için her zaman hazır bulunmaktır. Bu amaçlara ulaşabilmek adına, teknik yönden donanımlı, iyi eğitimli, uzmanlaşmış ve profesyonel bir ekip kurulmuştur.

Afet müdahale konusunda öncü kuruluşlardan aldığı ilk yardım, arama kurtarma, yangın ve afet yönetimi eğitimleri alan Bosch Arama ve Kurtarma Ekibi, katıldığı ulusal tatbikatlarla tecrübesini yeterli seviyeye getirmiş, gerekli müdahaleleri en verimli şekilde yapacak teknik donanımları da bünyesine katmıştır.

Ekip edindiği bilgi ve tecrübelerin sonucunda İntam binalarının çökmesi, Mustafakemalpaşa Karaköy yangını, İnegöl Organize Sanayi ‘de fabrika yangını gibi afetlere yapılan müdahalelerde de yetkinliğini kanıtlamıştır.

Ocak 2007’ de Bursa İl Sivil Savunma Müdürlüğü ile Bosch Arama Kurtarma Ekibi arasında resmi bir protokol imzalanmıştır. Protokol, ülkemizde meydana gelebilecek olası bir afet durumunda arama, kurtarma ve yardım faaliyetlerinde, eğitim ve tatbikatlarda Sivil Savunma Teşkilatı ile iş birliği içerisinde çalışılması; afet öncesinde ve afet sonrasında karşılıklı ihtiyaç ve işbirliğinin düzenlenmesi konularını kapsamaktadır.
Bosch Arama ve Kurtarma Ekibi afet öncesi hazırlık döneminde toplumun afet bilincinin geliştirilmesi için eğitim faaliyetlerinde de bulunmakta; oluşabilecek hasarların en aza indirgenmesi konusunda koruyucu önlemlerin hayata geçirilmesine katkı sağlamaktadır. Bosch Bursa fabrikaları çalışanları ile başlanılan bu eğitim faaliyetlerine, bugün yan sanayi tedarikçileri, Organize Sanayi Bölgesi firmaları, İlköğretim okulları, site ve apartman sakinleriyle devam edilmektedir. Ayrıca firma içindeki Acil Durum Ekipleri’nin Arama-Kurtarma temel eğitimi de Bosch Arama ve Kurtarma Ekibi tarafından verilmektedir.


***************************************************************************************Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !